70% łącznych przychodów KSG Agro w 2022 r. to przychody ze sprzedaży wieprzowiny
Udział przychodów ze sprzedaży wieprzowiny wyniósł 70% całkowitych przychodów KSG Agro w roku 2022. Dlatego też, biorąc pod uwagę pionową integrację procesów produkcyjnych i korygując o różnice kursowe, zysk KSG Agro wyniósł 1 mln USD.
Udział przychodów ze sprzedaży wieprzowiny wyniósł 70% całkowitych przychodów KSG Agro w roku 2022. Podczas gdy wielkość sprzedaży produktów zakładu hodowli trzody chlewnej w roku 2022 wyniosła 11,3 mln USD, wielkość sprzedaży produkcji roślinnej wyniosła 4,1 mln USD. Jednocześnie liczba pogłowia świń w roku sprawozdawczym, zgodnie z raportem Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wzrosła o 5,6% – z 41,4 tys. do 43,7 tys. głów.
Według służby prasowej spółki, dzięki strategii koncentracji na integracji pionowej, firma była w stanie utrzymać dynamikę produkcji i rozszerzyć rynki zbytu od pierwszych dni rosyjskiej agresji na dużą skalę.
„Dla nas bardzo ważne jest to, że w pierwszym roku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę mamy trend, który pokazuje, że udział sprzedaży produktów wieprzowych znacznie przewyższył ten sam wskaźnik w segmencie upraw roślin. Z jednej strony mówimy o produktach o wysokiej wartości dodanej, a z drugiej strony pozwoliło nam to na rozwój, jednocześnie pomagając Siłom Zbrojnym Ukrainy i instytucjom medycznym w regionie w dostarczaniu wysokiej jakości wieprzowiny. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest geografia – dodaliśmy Charków i Zaporoże, aby zaspokoić popyt w tych regionach po zawieszeniu produkcji na obszarach dotkniętych inwazją rosyjską.
Oczywiście nie byłoby to możliwe bez naszego programu odmładzania stada, który pozwolił nam utrzymać pozytywny trend wzrostu pogłowia w ciągu roku, a także integracji pionowej – lwia część produkcji roślinnej trafia do produkcji paszy dla naszego stada” – komentuje Serhii Kasianov, Prezes Zarządu KSG Agro.

